Vaisingumo pažinimas

Vaising_pazinimasŽmogaus lytiškumas yra visą asmenį apimanti tikrovė, besiskleidžiasi visose žmogiškosios veiklos srityse. Skirtingas vyro ir moters vaisingumas ne tik sąlygoja išorinius (fizinius) skirtumus bet ir apsprendžia skirtingą prokreacinį bei socialinį vaidmenį. Vaisingumas – prigimtinis asmens gėris, kurio dėka moteris ir vyras dovanoja gyvybę bei gyvenimą savo vaikui, realizuodami save tėvystėje ir motinystėje. Duoti gyvybę kitam žmogui, yra ypatingos atsakomybės reikalaujantis veiksmas. Vaisingumas nėra išimtinai asmeninė biologinė organizmo funkcija, kaip pavyzdžiui virškinimo sistema, nes jo realizavimui reikalingas kitos lyties asmuo. Žmogaus vaisingumas  betarpiškai susijęs su trimis asmenimis: kūdikis išvysta dienos šviesą tik todėl kad jo abu  tėvai (mama ir tėtis) yra vaisingi. Taigi, vaisingumas peržengia biologines moters ir vyro  ribas ir skleidžiasi visose žmogaus gyvenimo srityse.

Žmogus išsiskiria iš visos gyvosios gamtos nes vienintelis yra laisvas ir protingas. Jo protingumą sąlygoja gebėjimas mąstyti, pažinti save. Gali atrodyti, jog nuodugniai pažinti savo vaisingumą nėra būtina, kad tai išimtinai sveikatos priežiūros specialistų pažinimo ir tyrimo objektas. Tačiau vaisingumas yra kito asmens, kuris gali būti pradėtas dviejų skirtingos lyties asmenų lytinių santykių, galimybė gimti ir gyventi. Atsakingas lytinis elgesys neįmanomas be sąmoningo savęs, kaip lytinės būtybės pažinimo ir lytinio elgesio kontrolės. Norint valdyti savo lytinius poreikius, būtina juos pažinti ir suprasti, kas juos sąlygoja. Lytinis elgesys, kaip ir bet koks kitas yra auklėjimo dalykas. Jo išmokstama. Tačiau vaisingumas yra savybė su kuria gimstama ir kurios dėka moteris ir vyras susilaukia vaikų. Vadinasi vaisingumo pažinimas yra neatsiejama sugebėjimo kontroliuoti lytinius poreikius ugdymo dalis. Žmogaus gyvenimo kokybė tiesiogiai priklauso ne tik nuo jo sugebėjimo pažinti aplinkinį pasaulį bet ir sugebėjimo pažinti save. Vaisingumo pažinimas, kaip  ir bet koks kitas pažinimas pirmiausiai praplečia asmens pasirinkimo ir laisvės ribas, padeda naujai pažvelgti į save ir kitą pajausti savo ir kito žmogiškąją vertė bei orumą. Vaisingumo pažinimas taip pat neatsiejamas nuo pagarbos sau, kaip kūniškam lytiškam asmeniui.

Vaisingumo pažinimas (VP) – gebėjimas atpažinti natūralius, tikruosius vaisingumo požymius bei pagal jų pokyčius nustatyti vaisingos fazės ribas moters menstruaciniame cikle.  Vaisingumo pažinimas apima tris, betarpiškai susijusius elementus: 1) biologinės žinios apie moters ir vyro vaisingumą; 2) gebėjimo atpažinti natūralius, tikruosius vaisingumo požymius,  bei pagal jų natūralius pokyčius  nustatyti vaisingos fazės ribas; 3) stebėjimo,  interpretavimo ir užsirašymo įgūdžiai.

Natūralus šeimos planavimas – sąmoninga sutuoktinių  lytinio elgesio kontrolė naudojantis vaisingumo pažinimu  pagal šeimos poreikius: norint susilaukti kūdikio, norint atidėti nėštumą ar norint daugiau nebepastoti. NŠP nederinamas su jokia kontraceptine priemone ar kontraceptiniu elgesiu.