Etinis vertinimas

 

Etiniam aborto vertinimui neturi reikšmės nei dirbtinio aborto atlikimo laikas, nei būdas. Tai tik aplinkybės, kurios gali turėti tam tikrą įtaką vertinant veiksmo moralumą, bet nekeičia aborto kaip moralinio blogio esmės. Medicinoje nevartojamos, tačiau veiksmo moralumui vertinti svarbios tiesioginio ir netiesioginio aborto sąvokos.

Tiesioginis abortas – tai sąmoningas ir tikslingas embriono ar vaisiaus nužudymas. Embriono ar vaisiaus mirties tiesioginio aborto atveju siekiama kaip tikslo (kai abortas atliekamas siekiant nužudyti embrioną ar vaisių dėl „nepageidaujamo“ arba „neplanuoto“ nėštumo) arba kaip priemonės siekiant tikslo (kai abortas atliekamas, pavyzdžiui, moterį, sergančią inkstų nepakankamumu ar širdies yda, siekiant apsaugoti nuo galimų nėštumo komplikacijų).

Tiesioginis abortas, nors ir „esama pavojaus motinos sveikatai, kai sunku auginti dar vieną vaiką, kai yra rimta vaisiaus deformacija ar kai buvo pastota po išžaginimo“, yra nepateisinamas, nes „negalima nepripažinti ar supaprastinti šių sunkumų ir juos remiančių įrodymų. Bet reikia pripažinti, kad nė vienas iš jų negali objektyviai duoti teisę disponuoti kito gyvybe, net pradinėje fazėje“ (Sveikatos apsaugos darbuotojų chartija, 141.) Todėl „etinis aborto, kaip iš esmės smerktino veiksmo, neleistinumas liečia kiekvieną tiesioginio nėštumo nutraukimo formą. Vartoti vaistus ar priemones, kliudančias embrionui įsitvirtinti gimdoje ar sukeliančias persileidimą, taip pat yra abortinis veiksmas. Prie abortinės veiklos prisideda gydytojas, kuris sąmoningai skiria tokius vaistus arba taiko tokias priemones“.(ten pat, 142).

Netiesioginio aborto atveju intervencijos tikslas – moters sveikatos ar gyvybės išsaugojimas, o embriono ar vaisiaus mirtis yra nenorima, tačiau neišvengiama tos intervencijos pasekmė. Tai gali būti pažeisto kiaušintakio dalies pašalinimas dėl negimdinio nėštumo; ar gimdos pašalinimas dėl gimdos vėžio. Netiesioginis abortas, kai embriono ar vaisiaus mirtis nėra intervencijos tikslas ir nėra priemonė siekiant tikslo, pateisinamas pagal dvigubos pasekmės principą.